طراحی باغ ویلا در اصفهان

طراحی باغ ویلا در اصفهان

طراحی باغ ویلا در اصفهان علاوه بر اطلاع از اصول زیبایی شناختی نیازمند تخصص و مهارت در ساخت و ساز نیز می­باشد.  گروه اسپاد پلاس دارای متخصصان این حوزه با بیش از 15 سال سابقه اجرا در طراحی باغ در شهر اصفهان می باشد. در ادامه به معرفی و بررسی بخش­های مختلف طراحی باغ اصفهان توسط گروه مهندسی اسپاد پلاس خواهیم پرداخت.
شهر اصفهان که در فرهنگ ایران به نصف جهان نیز شهرت دارد. این شهر، شهری باستانی و مملو از بناها و میراث تاریخی ارزشمند و بی‌نظیر در دل خود است. شهر اصفهان با توجه به پیشینه خود و آب و هوای مناسب و معتدل، یکی از سه کلانشهرهای مهم کشور به‌شمار می‌آید.
همان‌طور که گفته شد شهر اصفهان دارای آثار باستانی زیبا و بی‌نظیری است که توانسته است در کنار غذاهای سنتی بسیار خوشمزه و همچنین سوغات زیبا و متنوع، گردشگران را از نقاط مختلف دنیا به سمت خود جذب نماید. اما در میان به جرات می‌توان گفت که معماری اصفهان و طراحی باغ اصفهان نیز یکی از ویژگی‌های مهم و معروف در این شهر است که تاثیر بسیار زیادی در جذب توریست و افزایش مهاجرت به اصفهان داشته است.
شهر اصفهان قرن‌ها است که مهد معماران اصیل ایرانی بوده و هست و قطعا افراد علاقمند به این حوزه، می‌توانند هنر معماران و طراحان ایرانی را در قالب طراحی باغ اصفهان و همچنین محوطه‌سازی باغ و ویلا اصفهان مشاهده نمایند.

محوطه سازی باغ ویلا در اصفهان

در نگاه اول ممکن است که محوطه سازی و طراحی باغ، کار ساده و کم زحمتی به‌نظر بیاید و فقط محدود به کاشت و نگه‌داری از گیاهان تصور شود، اما در واقع این‌طور نیست. طراحی اصولی یک باغ زیبا و شیک، نیازمند پیش نیازها، پیش زمینه‌ها و عملیات محوطه‌سازی است که باید در اجرای طراحی و محوطه سازی باغ و ویلا اصفهان در نظر گرفته شود.
گروه مهندسی اسپاد پلاس با رعایت اصول و اجرای دقیق پروژه‌ها توسط متخصصین و معماران خود می‌تواند محیطی دل‌انگیز و زیبا را طراحی نماید.

محوطه سازی باغ

محوطه‌سازی، برخلاف باور اغلب افراد، تنها به کاشت گل و گیاه و انواع متنوع درختان در فضای باغ محدود نمی‌شود و می‌تواند المان‌ها و عناصر متنوع و زیبای مدرن و سنتی دیگری را همچون ساخت آلاچیق، برکه، نهر، استخر، پل‌های سنگی و چوبی در ابعاد کوچک، آب‌نما، رواق، باربکیو و موارد بسیار دیگری را نیز شامل شود.
همگی این موارد می‌توانند در طراحی باغ اصفهان و محوطه‌سازی باغ و ویلا اصفهان نیز استفاده شوند. محوطه‌سازی در باغ اصفهان شامل موارد و اصول متعددی است که در این بخش به بررسی برخی از مهم‌ترین موارد آن خواهیم پرداخت.
حفظ تعادل در بین المان‌ها
در طراحی باغ اصفهان باید به حفظ تعادل میان المان‌های انتخابی توجه داشت. این امر سبب می‌شود تا کیفیت و زیبایی المان‌های استفاده شده حفظ شود و بیش‌تر به چشم بیایند. البته ذکر این نکته در این بخش الزامی است که منظور از حفظ تعادل ابدا متقارن بودن نیست.
حفظ تعادل در بین المان‌ها می‌تواند در اوج نامتقارن بودن آن‌ها نیز اتفاق بیفتد، که این امر تخصص معماران طراحی باغ و ویلا اصفهان در گروه مهندسی اسپاد پلاس می‌باشد.
ایجاد نقطه کانونی
ایجاد و تمرکز روی نقطه کانونی در طراحی باغ اصفهان یکی از مشخصه‌های تاثیرگذار می‌باشد که باید به آن توجه نمود. تمامی المان‌های برجسته موجود در محوطه باغ و فضای سبز قابلیت تبدیل شدن به نقطه کانونی را دارند. نقطه کانونی در واقع همان مکان یا المانی است که توجه افراد را در لحظه اول به خود جلب می‌نماید.
به عبارت دیگر نقطه یا کانون در واقع همان قوی‌ترین و برترین المان موجود در محوطه باغ است که از هر زاویه‌ای قابل مشاهده خواهد بود.البته در فضاهای بزرگ، محوطه باغ می‌تواند چند نقطه کانونی نیز داشته باشد اما باید توجه داشت که نباید در استفاده از آن زیاده‌روی نمود.
رعایت سادگی
یکی از اصول مهم و قابل توجه در محوطه‌سازی و طراحی باغ اصفهان رعایت سادگی در طراحی آن خواهد بود. البته سادگی به معنای عدم استفاده از پیچیدگی در طراحی نخواهد بود. یک طراحی هوشمندانه می‌تواند در ضمن رعایت سادگی دارای طراحی پیچیده و متنوعی نیز باشد.
استفاده از ریتم و خطوط
ریتم یا آهنگ در واقع نشان دهنده تکرار منظم یک المان خاص در طراحی محوطه سازی باغ و ویلا اصفهان است. برای ایجاد و خلق ریتم در ساختار طراحی و محوطه‌سازی باغ و ویلا اصفهان، می‌توان از گیاهان خاص منطقه، چراغ‌ها و قرنیزها استفاده نمود. استفاده از ریتم در محوطه باغ موجب می‌شود تا فضا از حالت سکون خارج شود.
حفظ نسبت در کاربرد المان‌ها
نسبت پارامتر مهم دیگری است که توسط متخصصین و معماران شرکت، در طراحی باغ اصفهان به آن توجه خواهد شد. حفظ نسبت‌های افقی و عمودی در المان‌ها می‌تواند بر زیبایی آن‌ها تاثیر بسیاری داشته باشد و برای افراد با قد مختلف مناسب باشد.

نور پردازی

نورپردازی مورد مهم دیگری است که در طراحی باغ اصفهان به آن توجه ویژه‌ای می‌شود. قطعا نمی‌توان تاثیر نورپردازی را در افزایش زیبایی و جذابیت یک فضا بی‌تاثیر دانست. نورپردازی صحیح و اصولی در یک فضا می‌تواند با ایجاد نورهای رنگی مختلف و متناسب با محیط، جذابیت و جلوه خاصی به فضای باغ و المان‌های استفاده شده در آن ببخشد و زیبایی آن‌ها را دوچندان نماید.
نورپردازی فضای باغ مزایای بسیاری دارد که در این بخش به بررسی از مهمترین مزیت‌های آن خواهیم پرداخت.
روشن کردن مسیر اصلی رفت و آمد
قطعا اولین و مهم‌ترین هدف در نورپردازی هر فضایی، تامین روشنایی مناسب برای آن فضا خواهد بود. روشن کردن مسیر اصلی رفت و آمد علاوه بر ایجاد سهولت در تردد می‌تواند امنیت کلی فضا را نیز افزایش دهد. می‌توان مسیر اصلی باغ را با استفاده از چراغ‌های دفنی یا سولار روشن نمود، تا ضمن ایجاد روشنی بتوان زیبایی و راحتی عبور و مرور در مسیر را نیز برای افراد فراهم آورد.
برجسته نمودن نمای معماری ساختمان و المان‌های کار شده
با یک نورپردازی مناسب می‌توان در طراحی باغ اصفهان و محوطه‌سازی باغ و ویلا اصفهان، بخش‌های خاصی از بنا یا المان‌های کار شده در فضای باغ را اعم از گیاهان، آلاچیق‌ها، آب‌نماها و…، را برجسته و نمایان‌تر نمود و زیبایی بی‌نظیری به آن‌ها بخشید.
ایجاد سایه روشن در فضا
قطعا خلق فضاهای سایه روشن در بخش‌های مختلف می‌تواند نتیجه و خروجی یک نورپردازی مناسب در هر فضایی باشد. وجود سایه‌ها در میان طیف یک‌دست نور می‌تواند جلوه بصری خاصی را همراه داشته باشد. این روش می‌تواند برای جلب توجه و تمرکز بیش‌تر روی یک المان خاص یا گیاه خاص نیز صورت بگیرد.

کف سازی باغ

کف سازی نیز یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در زیبایی طراحی محوطه باغ و ویلا اصفهان می‌باشد. کف‌سازی در واقع می‌تواند کمک بسیاری به تقسیم فضا، زیبایی محیط و راهنمایی بخش‌های مختلف محوطه نماید. موارد مهمی در اجرای کف‌سازی حائز اهمیت می‌باشد؛ اما استفاده از مصالح مناسب و در عین حال دارای استحکام بالا شاید یکی از مهم‌ترین موارد در این بخش خواهد بود.
به‌طور معمول از مصالح مختلفی برای اجرای کف در در محوطه‌سازی استفاده می‌شود که ما در ادامه به معرفی برخی از متداول‌ترین مصالح خواهیم پرداخت:
کف سازی محوطه با بتن
کف سازی و اجرای محوطه سازی باغ و ویلا اصفهان با بتن به صورت مضرس یا صیقل یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین تکنیک است که استفاده از آن معمولا در هر نوع فضا قابل اجرا می‌باشد و علی رغم هزینه نسبتا پایینی که دارد، از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار است.
کف سازی محوطه با آجر
آجرها نیز یکی دیگر از انواع پرطرفدار مصالح در اجرای کف‌سازی هستند که البته نمی‌توان گفت که اجرای آن‌ها برای تمام فضا‌ها مناسب می‌باشد.
کف سازی محوطه با کاشی
استفاده از کاشی‌ها از گذشته‌های دور تا کنون در میان معماران و طراحان باغ و ویلا از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و هستند و اجرای آن‌ها در اغلب ساختمان-ها امکان‌پذیر خواهد بود.
کف سازی محوطه با موزاییک
موزاییک‌ها نیز از دیگر مصالح پرکاربرد در جزئیات کف‌سازی محوطه هستند که در اغلب ساختمان‌ها قابلیت اجرایی دارند و از نظر هزینه نیز به‌صرفه خواهند بود.
کف سازی محوطه با انواع سنگفرش‌ها
سنگ فرش‌ها یکی دیگر از انواع مصالح کاربردی در اجرای کف‌سازی و طراحی باغ اصفهان هستند. معمولا از انواع سنگ‌های آذرین، دگرگونی برای کف‌سازی استفاده می‌شود. سنگفرش‌ها اغلب در ابعاد مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که بسته به فضا و طرح از آن­ها استفاده نمود.
کف سازی محوطه با چوب های فن آوری شده
استفاده از چوب‌ها نیز به عنوان مصالح کاربردی در اجرای کف‌سازی، در سال‌های اخیر بسیار باب شده است. استفاده از انواع چوب طبیعی یا مصنوعی به‌دلیل ظاهر طبیعی که به فضا می‌دهد می‌تواند گزینه بسیار مناسبی در اجرا و طراحی محوطه باغ و ویلا اصفهان باشد.
کف سازی محوطه با آسفالت
کف‌سازی محوطه با آسفالت نیز یکی از رایج‌ترین و کم‌هزینه‌ترین انواع کف‌سازی است که در اغلب ساختمان‌ها قابل اجرا خواهد بود.

اجرای محوطه سازی باغ ویلا در اصفهان

با گسترش ساخت ویلا و باغ ویلا در اطراف شهر زیبای اصفهان، اجرای محوطه سازی ویلا در این شهر نیز به یکی از مهم‌ترین موارد در بخش طراحی و دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. طراحی ویلا و محوطه ویلا، نیازمند معماری و تکنیک‌های خاص خود است که با دیگر شاخه‌های طراحی داخلی کمی متفاوت‌تر است. طراحی داخلی ویلا دارای جزئیات بسیار مهم و تاثیرگذار در ساخت و اجرای آن می‌باشد.
به‌طور کلی باید گفت که در بحث طراحی ویلا، دو بخش مهم و کلی وجود دارد. طراحی نمای ویلا و ساختمان و مورد دوم، طراحی محوطه ویلا در واقع دو تقسیم بندی کلی در روند طراحی خواهند بود. مورد اول که درباره طراحی سازه و بنای ویلا می‌باشد نیز در تخصص گروه صنعتی اسپاد پلاس بوده و مبحثی جامع خواهد بود..
اغلب زمانی که صحبت از طراحی ویلا به میان می‌آید، افراد بسیاری گمان می‌کنند که طراحی یک ویلا فقط محدود به موارد مربوط به ظاهر ویلا و بنا می‌شود.؛ در صورتی که طراحی باغچه و فضای سبز نیز می‌تواند به اندازه ظاهر آن نیز مهم و تاثیرگذار باشد. در واقع باید گفت که بهره‌مندی از یک محوطه زیبا و دل‌انگیز، یکی از اهداف بزرگ و اصلی ساخت یک ویلا می‌باشد، زیرا در صورت عدم وجود محوطه‌ای زیبا برای ویلا، تفاوت زیادی در مقایسه با یک آپارتمان و سازه‌ای ساده حس نخواهد شد.
در طراحی محوطه سازی باغ و ویلا اصفهان علاوه بر موارد ذکر شده در بخش محوطه‌سازی باغ در ابتدای مقاله، می‌توان از موارد بسیار زیاد دیگری نیز کمک گرفت، به عنوان مثال، طراحی یا استفاده از مبلمان مناسب باغی برای خلق یک فضای آرام دلنشین می‌تواند ایده مناسبی برای طراحی جانبی محوطه ویلا باشد.

هزینه محوطه سازی باغ ویلا در اصفهان

برای داشتن یک باغ و ویلای زیبا مطابق با ایده‌ها و طرح‌های خود، تنها خرید یک زمین در اصفهان و اطراف آن کافی نیست و برای رسیدن به باغ و ویلای دلخواه باید علاوه بر داشتن ایده و صرف زمان، هزینه مشخصی را برای ساخت آن نیز در نظر گرفت.
در حال حاضر با توجه به وجود تنوع بسیار زیاد در مصالح و المان‌های مختلف با درجات متعدد می‌توان هزینه‌های مختلفی را در طراحی و اجرای محوطه‌سازی باغ و ویلا در اصفهان برآورد نمود.
به‌طور کلی باید علاوه بر هزینه‌های مربوط به دستمزد و حق‌الزحمه معماران و طراحان، هزینه‌های مربوط به طراحی محوطه، خرید مصالح و المان‌های مصرفی مانند آلاچیق‌ها، آب‌نماها، انواع مختلف چراغ‌ها، گیاهان و عناصر مربوط به فضای سبز و…، را نیز در نظر گرفت و مطابق با قیمت‌های روز هزینه تقریبی محوطه سازی باغ و ویلا اصفهان را برآورد نمود.

خدمات گروه مهندسی اسپاد پلاس در طراحی و محوطه سازی باغ و ویلا

گروه مهندسی اسپاد پلاس با گردآوری برترین طراحان و متخصصان در حوزه طراحی و اجرای محوطه سازی باغ و ویلا اصفهان، قطعا می‌تواند بهترین گزینه برای خلق ایده کارفرمایان خود در ساخت و ساز انواع ساختمان و بنا باشد.
گروه‌های تخصصی و مهندسین این گروه مهندسی خدمات متنوعی را از جمله ساخت بنا، بازسازی و نوسازی بناهای چند ساله را از ایده تا اجرا به مشتریان خود ارائه می‌دهند. اجرای درای وال و LSF نیز از دیگر خدمات این شرکت به مشتریان خود می‌باشد.
این گروه مهندسی اصول و قواعدی را از ابتدای طراحی اولیه و در زمان اجرای کار رعایت می‌نماید که در نهایت به خلق یک مجموعه زیبا و بی‌نظیر می‌انجامد. در این بخش از مقاله سعی داریم که به معرفی اجمالی مراحل طراحی باغ اصفهان توسط شرکت اسپاد پلاس بپردازیم.
قطعا با دانستن اصول اولیه و مهم طراحی محوطه باغ و ویلا میتوان اجرای بسیار دقیق و ارزشمندتری در این حوزه داشت. اگر به دنبال یک طراحی حرفهای و اصولی در طراحی باغ و ویلای خود هستید، بهترین کار، سپردن مراحل صفر تا صد پروژه خود به شرکت اسپاد پلاس در اصفهان خواهد بود.
با سفارش کار به گروه مهندسی اسپاد پلاس اصفهان، می‌توان ضمن دریافت کار و نتیجه‌ای خاص و بی‌نظیر از قیمت‌ها و شرایط خاص این شرکت نیز بهره‌مند شد.